Učno vzgojna priprava

 

Razred: 7.

Predmet: GEOGRAFIJA

Ura:  20.

Datum:

 

Učna tema: ZEMLJA NAŠ PLANET

 

Učna enota: TOPLOTNI PASOVI

 

 Učna oblika: frontalna, individualna

 

Učne metode: razlage, razgovora, opazovanja, delo s karto in slikovnim gradivom, atlasom in učnimi listi,

 

Učni pripomočki: Učbenik –dr. Karmen Kolenc Kolnik, Marta Otič, dr. Ana Vovk Korže,  Geografija za 7. razred, DZS, Ljubljana 1999, karta sveta, atlasi, učni listi, globus

 

Učni cilji:

  • razložijo vzroke za nastanek toplotnih pasov;
  • določijo lego posameznih toplotnih pasov na karti sveta;
  • ugotavljajo, logično sklepajo, razumejo in znajo razložiti vpadni kot sončnih žarkov  pri posameznih položajih Zemlje.

 

 

POTEK UČNE URE

Delo učitelja:

Delo učencev:

 

I:

Na tablo narišem Sonce in ledene sveče ter okrog njiju napišem besede.

Nap..: ledolomilec, ledene gore,

            kamela,       severni tečaj,

            džungla,     pingvin,

            Eskim,         puščava,

            krzno,         ekvator,

            kaktus,         opica …

 

 

Napoved učnega smotra:

Sončeva toplota ja na Zemlji različno razporejena, zato imamo na njej toplotne pasove.

Zapišem naslov na tablo:

TOPLOTNI PASOVI

1.

 

 

Zapis v zvezke:

Segrevanje tal je odvisno od vpadnega kota sončnih žarkov – na posameznih delih Zemlje je vpadni kot sončnih žarkov različen, zato je različno tudi segrevanje.

Za delo z računalnikom

Izdelava klimograma:

Učenci naj samostojno vnašajo podatke o temperaturi in padavinah za določen kraj.

Poudari pravilno uporabo rdečega in modrega merila.

3. Analiza rezultatov:

Učenci pripravijo predstavijo vprašanja za analizo klimograma in jih zapiše v forum.

Spodbudi jih k razmišljanju o vplivu podnebja na okolje.

4. Deljenje rezultatov:

Učenci naj delijo svoje klimograme in razlage z ostalimi v razredu.

Spodbudi diskusijo o različnih podnebnih razmerah.

Zaključek:

Povzemi ključne ugotovitve o podnebju na podlagi izdelanih klimogramov.

Spodbudi razmišljanje o vplivu podnebnih sprememb.

Domača naloga:

Učenci naj naredijo klimogram za svoj domači kraj in ga prinesejo naslednjič.

Pripravijo kratko predstavitev o podnebju svojega kraja.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Učenci smiselno povežejo besede s pojmoma ledene sveče in Sonce.

 

 

 

 

 

 

Ob razgovoru ugotovijo od česa je odvisno segrevanje tal. Na delovnem listu rešijo 1. nalogo.

 

 



Delovni list: VREME  IN  PODNEBJE

1. Podnebje posameznega kraja ali območja najlažje opišemo s pomočjo klimograma, za kar potrebujemo podatke o količini padavin in povprečnih mesečnih temperaturah.

POVPREČNE MESEČNE TEMPERATURE IN KOLIČINA PADAVIN V LJUBLJANI

 
 

 


          

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

jan   

feb  

mar

apr

maj

jun

jul

avg

sep

okt

nov

dec

Temperatura (ºC)

-1

1

5

12

16

21

24

18

18

13

9

0

Padavine (mm)

50

50

125

125

175

50

100

225

100

25

50

50

a) Najprej v klimogram vnesi

podatek o temperaturi za vsak mesec,

tako da na sredino stolpca za določen

mesec narišeš rdečo piko na ustrezni

višini (pomagaj si z rdečim merilom

na levi).

b) V klimogram vnesi podatek o

padavinah za vsak mesec, tako da

stolpec za posamezen mesec pobarvaš

z modro barvo do ustrezne višine

(pomagaj si z modrim merilom

na desni).

c) Seštej količino padavin vseh mesecev.

Dobil si letno količino padavin. Vpiši jo

v okvirček na sredini klimograma.

d) Na koncu v okvirček na vrhu vpiši kraj, na katerega se podatki nanašajo.

 

2. Sedaj si dobro oglej svoj klimogram in izpolni spodnjo preglednico.

NAJHLADNEJŠI MESEC

MESEC Z NAJMANJ

PADAVINAMI

NAJVIŠJA POVPREČNA MESEČNA TEMPERATURA

 

 

 

 Vremensko napoved lahko vsak dan izvemo iz časopisov, na televiziji ali radiu.

a)    Iz časopisa izreži današnjo napoved in jo prilepi v prazen prostor spodaj.

 

 

 

 

 

 

 

 

b)    Preveri ali je bilo vreme v tvojem kraju res takšno, kot je bilo napovedano.

__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

3. a) Nariši klimogram Maribora in ga uredi.

KRAJ:

 

°c

 

mm

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 


n.v.

 

 

 

 

 

 

 

 

25

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

200

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

150

 

15

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1250

 

10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

100

 

5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

75

 

0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

50

 

-5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

25

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

0

 

J

F

M

A

M

J

J

A

S

O

N

D

Podatki za Maribor za leto 2007

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3. b) Primerja povprečne temperature v Mariboru leta 2007 s povprečnimi temperaturami daljšega časovnega obdobja. Ugotovitve zapiši.

____________________________________________________________________________________________________________________________________________


Zadnja sprememba: petek, 15 december 2023, 12:47