Nadebudni vrtnarji
Nadebudni vrtnarji
Pozdravljeni, otroci! Danes sem z otrokoma presajala rožice. Od vseh vrst, ki sem jih kdaj koli imela doma v okrasnih lončkih, mi najlepše uspevajo vijolice. So zelo nezahtevne rožice, ki ob pravilni legi v stanovanju, neverjetno dolgo cvetijo tudi brez gnojenja. Kar pa mi je pri vijolicah še najbolj všeč, je njihova krasna lastnost, da iz enega listka, ki ga posadimo v zemljo, zraste nova rožica. To kasneje z veseljem podarimo naprej, tudi kot simbol novega življenja. Darilo je inovativno, trajnostno, osebno in čudovito. Če recikliramo še kak star lonček in mu dodamo svoj lasten pridih, pa je še unikatno. Pa vse skupaj je tako zelo enostavno. Zato, če imaš doma na okenski polici kakšno vijolico, iz nje čim prej naredi še kakšno.

Ker je stare rastline vijolic tako ali tako potrebno obtrgati (to pomeni, da stare liste pazljivo odščipnemo), lahko nekaj teh tudi posadimo.

Za podtikanje vedno izberemo liste z daljšim pecljem, zato da ga lahko posadimo čim bolj globoko v zemljo.

Levi pecelj je prekratek, zato izberemo desnega.
V garaži boš sigurno našel-a kakšne stare plastične posodice, ki jih babice in dedki, pa tudi mamice in atiji radi hranimo za vsak slučaj. ;) V njih nasujemo zemljo. Ne potrebujemo sveže zemlje, ki je še polna hranil. Jaz uporabim zemljo iz starih korit, vrtno zemljo ali kar iz krtin.

Peclje listov previdno posadimo v zemljo čim bolj globoko. Ob tem pazimo, da peclja ne polomimo. Pomagamo si tako, da s prstom najprej naredimo luknjico. Iz zemlje tako kukata samo kake pol centimetra peclja in list.
Zemljo izdatno zalijemo. Ker imajo te plastične posodice luknje za odtekanje odvečne vode, zalivamo na travi, da na terasi oz. balkonu ne bo luže. ;)

Na koncu poiščemo še en podstavek zaradi zalivanja. Seveda je lahko tudi star krožnik. To postavimo nekam k oknu in čakamo..., če bo list ostal zelen in svež, vemo, da se je "prijel". :)
Pa še en srček za vse vas ;)

Učiteljica Tanja P.