Oris teme
- Trenutno poglavje
Zaporedje ukazov Zaporedje ukazov srečamo vsak dan. Najdemo jih v navodilih za sestavljanje igračk v kinder jajčku, receptih za piškote ali palačinke, navodilih za sestavljanje Lego kock. Pomembno je, da so ukazi v pravilnem zaporedju. Bilo bi namreč nesmiselno najprej speči palačinke in šele nato razbiti jajca.
Tudi programerji moramo napisati program tako, da računalnik izvršuje ukaz v pravilnem zaporedju. Pisanje programov je zelo zanimivo in zabavno.
Pogojni stavki Oče reče: "Če boš priden, greš lahko na igrišče igrati nogomet, če pa ne, boš ostal notri!" Oče je pri tem, ne da bi vedel, uporabil pogojni stavek. Oče programer je tako sestavil osnoven pogojni stavek.
Oče bi lahko dodal še več pogojev: "Če pri testu dobiš več kot 3, dobiš sladoled, če dobiš oceno 3 ne dobiš nič, če pa dobiš manjšo oceno od 3, se boš moral še veliko učiti!".
Vsak dan tako srečamo v našem življenju ogromno pogojnih stavkov. Se spomniš še kakšnega?
Večnitno izvajanje Najboljši primer večnitnega izvajanja so mame. Mame lahko naenkrat telefonirajo, pomivajo posodo in hranijo otročička. To pomeni, da naenkrat izvajajo več ukazov.
Tudi računalnik zmore večnitnost. V igrici lahko na primer figuro premikamo s smernimi tipkami, hkrati pa se figura odziva še na dogajanje v igri.
Spremenljivke Predstavljajmo si, da dobijo vsi učenci kroglico. Odvreči jo morajo v eno od treh škatel. Na škatlah piše: SENDVIČ, JUHA, SADJE. Ko vsi učenci odvržejo kroglice, dobi kuharica podatek, koliko sendvičev, juh in sadja mora pripraviti za naslednji dan.
Škatle z napisi sendvič, juha in sadje so SPREMENLJIVKE. Vrednost spremenljivk se spreminja.
Drugi dan se bodo morda otroci drugače odločali za malico in vrednost spremenljivke na primer sendvič, bo drugačna. Vrednost spremenljivke bo takšna, kot bo število kroglic v škatli.
Spremenljivka je lahko karkoli. Na primer: višina, teža, število življenj pri igrici, čas za rešitev problema, število korakov, in podobno.